Bir Kültür Mirası: Mayıs Yedisi
Main Article Content
Özet
Bu makalede Giresun’da her yıl 20 Mayıs günü Aksu Deresi’nin deniz ile kesiştiği yerde kutlanan Mayıs Yedisi töreni, bugünkü ismi ile Aksu Senlikleri ele alınmıştır. Bu tören üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar; sacayaktan geçme, dere taşlama ve adanın etrafını dolaşma geleneğidir. Yapılan bütün bu törenlerin amacı; belalardan ve kötülüklerden kurtulmak, soyun sürdürülmesi, bolluk ve baharla birlikte yeni bir yıla iyi bir şekilde başlama isteğidir